AMADINA PRUHOVANÁ

(Aidemosyne modesta - Gould,1862)

obrázky převzaty:http://graemechapman.com.au

Synonyma: cereska
Anglický název: Plum-headed Finch,Cherry Finch
Německý název: Zeresamadine

Velikost: délka 112-115 mm,křídlo 50-55 mm,ocas 42-45 mm

Rozšíření: Jižní Queensland, Nový Jižní Wales - východní Austrálie

Zbarvení:
Samec - je svrchu hnědý,kostřec s několika bílými pásky. V křídlech několik bílých teček. Čelo hnědé s fialovým nádechem, strany hlavy světlé, bradu,uzdičku a hrdlo černé. Spodina světlá, břicho bílé. Od krku po spodní prsa a boky hnědé pruhování. Zobák tmavý, nohy masové barvy.
Samice - je podobná samci, ale nafiolovělá skrvna na čele je výrazně menší. Chybí (alespoň ve většině případů) černá skvrna na bradě. Samička má čistě býlý nadoční pásek. Ten se objevuje velmi brzy po začátku přepeřování do šatu dospělosti.
Mláďata - jsou celkově šedohnědá, na spodině světlejší, s málo znatelným proužkováním.

Amadina pruhovaná obývá travnaté stepi, místně porostlé křovinami. Základní postravou jsou drobná semena trav a bylin. V době hnízdění se vyskytuje v párech, v mimohnízdním období v menších hejnech, často ve společnosti astrilda bělolícího (Poephila bichenovii). Hnízdo staví nízko nad zemí, v trsech trávy, rákosových porostech v okolí vodních ploch.Umístění výše v křovinách nebo nižších stromech není příliš časté. Stavba je nepořádně spletena převážně z trávy. Snůžka činí 4-7 vajíček, inkubační doba je 12-14 dní a mladí opouštějí hnízdo za 20-24 dní. V Evropě se amadina pruhovaná objevuje v sedmdesátých letech 19.století. Dovážela se nepravidelně a její počty v dovozech nebyly vysoké. Poslední dovozy do Evropy přicházely v padesátých letech 20.století.

Převzato z knihy Astrildovití ptáci-Pavel Pavlovec,Michal vít(2008)

Amada Tříbarvá

Hlavní strana