AMADINA GOULDOVÉ

(Chloebia gouldiae - Goul,1844)

obrázky převzaty:www.fabulousfinch.com

Synonyma: amadina nádherná,amada nádherná,amada Gouldové
Anglický název: Gouldian Finch
Německý název: Gouldamadine

Velikost: délka 125-140mm,křídlo 60-69 mm,ocas 60-75 mm
Hmotnost: 14-15,5 g

Rozšíření: severní tropická Austrálie, s výjimkou poloostrova York. Jižní hranicí jejího výskytu je na západě asi 19 stupňů jižní šířky, zhruba k ústí řeky Fitzroy. Směrem na východ se její areál ještě rozšiřuje jižním směrem, asi k 22 stupeň jižní šířky.

Zbarvení: Existují tři typy ptáků, které se liší pouze vybarvením hlavy - černenohlavý, černohlavý a žlutohlavý (oranžohlavý).
Samec - má hlavu červenou, ohraničenou černým a modrým páskem. Brada je černá. Záda a křídla zelená. Kostřec modrý. Vrchní ocasní pera černá, prostřední jsou prodloužená. Prsa jsou fialová. Spodina žlutá, okolí rekta je bílé. Zobák světlý s barevnou špičkou - červená je u červenohlavých a černohlavých, žlutá u žlutohlavých. Popis samce odpovídá i žlutohlavé barevné varietě, kde maska není červená, ale oranžově žlutá. U černohlavé variety chybí černý pásek, který ohraničuje masku. Je to logické, protože sama maska je černá.

Samice - je zbarvena podobně, ale všechny barvy jsou mdlé, nevýrazné a světlejší. U červenohlavých samic bývá v masce rozšířena černá nebo červenočerná barva. Není to vždy pravidlem a i dnes existují v Evropě kmeny samic, kde je maska čistě červená. U zobáku samic, které jsou připraveny k hnízdění, zčerná jeho špička (ani to nemusí být pravidlem.)

Mláďata - jsou zbarvena svrchu šedozeleně, spodina je hnědavě šedá. Zobák je černý, spodní polovina je u kořene masové barvy. Prsa mají mírně tmavší odstín. Boky mají lehký žlutý nádech.

Jak již bylo uvedeno, v přírodě se tento druh vyskytuje ve třech uvedených barevných variantách. Není zcela jednoznačné, zda se jedná o barevné varianty nebo poddruhy. Ale se vší pravděpodobností jde pouze o barevné aberace. Ještě na počátku 20.století byly tyto tři barevné varianty považovány za samostatné druhy. Později se o červeno a černohlvé variantě uvažovalo jako o subspeciích a o žlutohlavé formě jako o jedincích se ztrátou schopnosti tvorby červeného barviva.amadiny Gouldové se vyskytují v severní části Austrálie. Jejich biotopem jsou teplé, suché savany. Nejvzácnější jsou žlutohlavý ptáci. V době hnízdění se ptáci združují v párech nebo v menších, snad rodinných, skupinkách.Po vyhnízdění tvoří hejna, která pak emigrují za vodou a potravou. Samice snáší 4-8 vajíček, inkubační doba je 14-15 dní. Mladí vyletují z hnízda asi po 3 týdnech. Do Evropy byla poprvé dovezena červeno a černohlavá forma někdy kolem roku 1887, žlutohlaví ptáci došli v 1915.

Převzato z knihy Astrildovití ptáci-Pavel Pavlovec,Michal vít(2008)

Am.Pruhovaná

Hlavní strana