AMADA TŘÍBARVÁ
obrázky převzaty:www.flickr.com
Synonyma: amadina tříbarvá,amadina papouščí tříbarvá, APT
Anglický název: Blue-faced Parrot Finch
Německý název: Dreifarbige-Papageiamadine
Velikost: délka 111-138 mm,křídlo 60-65 mm,ocas 41-50 mm
Rozšíření: druh vytváří ve svém velmi rozsáhlém areálu výskytu deset zeměpisných forem. Ty se odlišují pouze v intenzitě, eventuálně v rozsahu modrého zbarvení. Vzhledem k tomu, že intenzita barev a její posouzení je otázkou individuálních rozlišovacích schopností, popíšeme si zde pouze nominátní poddruh podrobněji a u ostatních poddruhů si uvedeme pouze jejich základní míry (celková délka, délka ocasu ap.), které mohou být pro rozlišení jednotlivých poddruhů podstatnější. U tohoto druhu jsou obě pohlaví zbarvena stejně.
Zbarvení: Čelo a tváře jsou modré, kostřec, vrchní krovky ocasní a prostřední ocasní pera jsou tamvě červené. Uzdička modročerná. Letky jsou šedohnědé se zelenými okraji. Oko hnědé,nohy mají rohovinovou barvu, zobák černý.
Mláďata - jsou matně zelená, na spodině s hnědým nádechem. Někteří mladí samečci mají již náznak modré masky. Zobák je žlutý, s černou skvrnou na horní čelisti, ale rychle se vybarvuje černě. Délka - 127mm, ocas 48mm. Výskyt Mikronésie - ostrov Kusaie..
Amady tříbarvé obývají lesnaté biotopy. Žijí na okrajích lesních komplexů, odkud zalétávají do otevřené, travnaté krajiny. Tam jsou hlavní zdroje jejich potravy - semena trav a bylin. Nejčastěji je lze pozorovat ve skupinkách okolo 30 jedinců, tedy v mimohnízdním období. Jednotlivé páry se od hejn oddělují v době hnízdění a po jeho skončení se ke skupině opět vracejí.Jako stavební materiál používají ptáci suchou trávu, listy, mech, kapradí, kořínky ap. Nikdy hnízdo nevystýlají peřím. Snůška činí 5-6 vajíček, inkubační doba 13-16 dní a maldí vyletují za 18-22 dní. V některých případech mohou mláďata v hnízdě zůstat i delší dobu.Amada tříbarvá byla do Evropy dovezena poprvé okolo roku 1880 do Anglie.
Převzato z knihy Astrildovití ptáci-Pavel Pavlovec,Michal vít(2008)